Waiting for indexing
Mini One 1.5D 95Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
95Hp
Modified
150Hp
Difference
55Hp
Torque
Original
220Nm
Modified
330Nm
Difference
110Nm
Mod Power
57%
Mod Torque
50%
Fuel Saving
10%
Mini One 1.5D 95Hp
| Brand: | Mini |
| Model: | One |
| Generation: | F56 - 2014 - 2018 |
| Engine: | 1.5D 95Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 95Hp |
| Original torque: | 220Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 150Hp |
| Power difference: | 55Hp |
| Mod torque: | 330Nm |
| Torque difference: | 110Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 57% |
| Mod Torque: | 50% |
Data sheet
| Engine Code: | B37C15A |
| Displacement: | 1496 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C50 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Femto- |