Waiting for indexing
Mini Paceman 1.6T 190Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
190Hp
Modified
210Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
320Nm
Difference
80Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
33%
Mini Paceman 1.6T 190Hp
| Brand: | Mini |
| Model: | Paceman |
| Generation: | 2013 -> |
| Engine: | 1.6T 190Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 190Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 210Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 33% |
Data sheet
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |