Waiting for indexing
Mini Roadster 1.6i 115Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
130Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
160Nm
Modified
175Nm
Difference
15Nm
Mod Power
13%
Mod Torque
9%
Mini Roadster 1.6i 115Hp
| Brand: | Mini |
| Model: | Roadster |
| Generation: | R58 - 2012 -> |
| Engine: | 1.6i 115Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 160Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 130Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 175Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 13% |
| Mod Torque: | 9% |
Data sheet
| Engine Code: | W10B16A |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |