Waiting for indexing
Mini Roadster 1.6T 184Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
184Hp
Modified
210Hp
Difference
26Hp
Torque
Original
260Nm
Modified
340Nm
Difference
80Nm
Mod Power
14%
Mod Torque
30%
Mini Roadster 1.6T 184Hp
| Brand: | Mini |
| Model: | Roadster |
| Generation: | R58 - 2012 -> |
| Engine: | 1.6T 184Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 184Hp |
| Original torque: | 260Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 210Hp |
| Power difference: | 26Hp |
| Mod torque: | 340Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Mod Power: | 14% |
| Mod Torque: | 30% |
Data sheet
| Engine Code: | N18B16A |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MEVD17.2.2 |
| Tools: | CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- |