Waiting for indexing
Mitsubishi ASX 1.8 DID 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
175Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
360Nm
Difference
60Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Mitsubishi ASX 1.8 DID 150Hp
| Brand: | Mitsubishi |
| Model: | ASX |
| Generation: | 2010 - 2016 |
| Engine: | 1.8 DID 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 175Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 360Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | 4N13 |
| Displacement: | 1798 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 83,1 mm |
| Compression Ratio: | 14.90 : 1 |
| Ecu Model: | Denso RA6 |
| Tools: | Alientech KTAG - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |