Waiting for indexing
Mitsubishi Carisma 1.9 D 102Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
102Hp
Modified
126Hp
Difference
24Hp
Torque
Original
215Nm
Modified
260Nm
Difference
45Nm
Mod Power
23%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Mitsubishi Carisma 1.9 D 102Hp
| Brand: | Mitsubishi |
| Model: | Carisma |
| Generation: | All |
| Engine: | 1.9 D 102Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 102Hp |
| Original torque: | 215Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 126Hp |
| Power difference: | 24Hp |
| Mod torque: | 260Nm |
| Torque difference: | 45Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 23% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | F9Q1 |
| Displacement: | 1870 CC |
| Bore & Stroke: | 80,0 X 93,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.30 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15C2 |
| Tools: | Alientech Kess - Galetto- |
| Protocols: | Obd |