Waiting for indexing
Mitsubishi Grandis 2.0 DiD 136Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
136Hp
Modified
170Hp
Difference
34Hp
Torque
Original
310Nm
Modified
400Nm
Difference
90Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
29%
Fuel Saving
10%
Mitsubishi Grandis 2.0 DiD 136Hp
| Brand: | Mitsubishi |
| Model: | Grandis |
| Generation: | 2004 - 2011 |
| Engine: | 2.0 DiD 136Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 136Hp |
| Original torque: | 310Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 170Hp |
| Power difference: | 34Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 29% |
Data sheet
| Engine Code: | BSY/BSL |
| Displacement: | 1968 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16U31 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD BDM - CMD OBD - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- FGtech- Galetto- |
| Protocols: | Obd |