Waiting for indexing
Nissan 370Z 3.7 V6 - 328Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
328Hp
Modified
348Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
363Nm
Modified
383Nm
Difference
20Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
5%
Nissan 370Z 3.7 V6 - 328Hp
| Brand: | Nissan |
| Model: | 370Z |
| Generation: | All |
| Engine: | 3.7 V6 - 328Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 328Hp |
| Original torque: | 363Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 348Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 383Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 5% |
Data sheet
| Engine Code: | VQ37VHR |
| Displacement: | 3696 CC |
| Bore & Stroke: | 95,5 X 86,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Hitachi MEC107-400 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Dimsport New Trasdata- PCM-Flash- |