Waiting for indexing
Nissan Interstar 2.5 DCI 100Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
100Hp
Modified
130Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
260Nm
Modified
335Nm
Difference
75Nm
Mod Power
30%
Mod Torque
28%
Fuel Saving
10%
Nissan Interstar 2.5 DCI 100Hp
| Brand: | Nissan |
| Model: | Interstar |
| Generation: | All |
| Engine: | 2.5 DCI 100Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 100Hp |
| Original torque: | 260Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 130Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 335Nm |
| Torque difference: | 75Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 30% |
| Mod Torque: | 28% |
Data sheet
| Engine Code: | 9GU |
| Displacement: | 2463 CC |
| Bore & Stroke: | 89,0 X 99,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.10 : 1 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - FGtech- |