Waiting for indexing
Nissan Navara 2.3 DCi Bi-turbo (Euro 5) 190Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
190Hp
Modified
210Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
450Nm
Modified
500Nm
Difference
50Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
11%
Fuel Saving
10%
Nissan Navara 2.3 DCi Bi-turbo (Euro 5) 190Hp
| Brand: | Nissan |
| Model: | Navara |
| Generation: | D23 - 2016 - 2019 |
| Engine: | 2.3 DCi Bi-turbo (Euro 5) 190Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 190Hp |
| Original torque: | 450Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 210Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 500Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | YS23DDTT |
| Displacement: | 2298 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 101,3 mm |
| Compression Ratio: | 15.40 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID309 / Siemens/Continental SID310 |
| Tools: | Alientech Kess - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |