Waiting for indexing
Nissan Note 1.5 DCi 106Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
106Hp
Modified
130Hp
Difference
24Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
300Nm
Difference
60Nm
Mod Power
22%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Nissan Note 1.5 DCi 106Hp
| Brand: | Nissan |
| Model: | Note |
| Generation: | 2006 - 2009 |
| Engine: | 1.5 DCi 106Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 106Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 130Hp |
| Power difference: | 24Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 22% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | K9K |
| Displacement: | 1461 CC |
| Bore & Stroke: | 76,0 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 15.20 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID301 |