Waiting for indexing
Nissan NP300 2.3 DCi Bi-Turbo (Euro 5) 160Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
160Hp
Modified
190Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
403Nm
Modified
460Nm
Difference
57Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
14%
Fuel Saving
10%
Nissan NP300 2.3 DCi Bi-Turbo (Euro 5) 160Hp
| Brand: | Nissan |
| Model: | NP300 |
| Generation: | 2016 - 2019 |
| Engine: | 2.3 DCi Bi-Turbo (Euro 5) 160Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 160Hp |
| Original torque: | 403Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 460Nm |
| Torque difference: | 57Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 14% |
Data sheet
| Engine Code: | YS23DDTT |
| Displacement: | 2299 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 101,3 mm |
| Compression Ratio: | 15.40 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID309 |
| Tools: | Dimsport Genius- |