Waiting for indexing
Nissan NV300 1.6 DCi Bi-Turbo (Euro 6) - 125Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
125Hp
Modified
175Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
380Nm
Difference
60Nm
Mod Power
40%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
Nissan NV300 1.6 DCi Bi-Turbo (Euro 6) - 125Hp
| Brand: | Nissan |
| Model: | NV300 |
| Generation: | 2016 - 2019 |
| Engine: | 1.6 DCi Bi-Turbo (Euro 6) - 125Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 125Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 175Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 380Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 40% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 80,0 X 79,5 mm |
| Compression Ratio: | 15.40 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C84 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD Tricore Boottool - |