Waiting for indexing
Nissan Patrol 3.0 DI 160Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
160Hp
Modified
190Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
380Nm
Modified
440Nm
Difference
60Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
15%
Fuel Saving
10%
Nissan Patrol 3.0 DI 160Hp
| Brand: | Nissan |
| Model: | Patrol |
| Generation: | 1998 - 2009 |
| Engine: | 3.0 DI 160Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 160Hp |
| Original torque: | 380Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 440Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 15% |
Data sheet
| Engine Code: | ZD30ETi |
| Displacement: | 2953 CC |
| Bore & Stroke: | 96,0 X 102,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.90 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C36 / Bosch EDC16C41 |
| Tools: | Alientech KTAG - CMD BDM - Eprom programmer- FGtech- |
| Protocols: | Bootmode, BDM |