Waiting for indexing
Nissan Primastar 1.9 DCi 100Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
100Hp
Modified
130Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
300Nm
Difference
60Nm
Mod Power
30%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Nissan Primastar 1.9 DCi 100Hp
| Brand: | Nissan |
| Model: | Primastar |
| Generation: | 2002 - 2006 |
| Engine: | 1.9 DCi 100Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 100Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 130Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 30% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | G9QU760 |
| Displacement: | 1870 CC |
| Bore & Stroke: | 80,0 X 93,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.30 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15C2 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- |
| Protocols: | Obd |