Waiting for indexing
Nissan Primastar 2.5 DCi 145Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
145Hp
Modified
165Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
400Nm
Difference
80Nm
Mod Power
13%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Nissan Primastar 2.5 DCi 145Hp
| Brand: | Nissan |
| Model: | Primastar |
| Generation: | 2002 - 2006 |
| Engine: | 2.5 DCi 145Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 145Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 165Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 13% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | G9U730 |
| Displacement: | 2464 CC |
| Bore & Stroke: | 89,0 X 100,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C36 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- |
| Protocols: | Obd |