Waiting for indexing
Nissan Primera 1.9 DCi 120Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
165Hp
Difference
45Hp
Torque
Original
270Nm
Modified
320Nm
Difference
50Nm
Mod Power
37%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
Nissan Primera 1.9 DCi 120Hp
| Brand: | Nissan |
| Model: | Primera |
| Generation: | 2002 - 2008 |
| Engine: | 1.9 DCi 120Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 270Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 165Hp |
| Power difference: | 45Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 37% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | B204I |
| Displacement: | 1870 CC |
| Bore & Stroke: | 80,0 X 93,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.30 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C3 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - |
| Protocols: | Obd |