Waiting for indexing
Nissan Qashqai 1.6i 115Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
125Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
156Nm
Modified
171Nm
Difference
15Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
9%
Nissan Qashqai 1.6i 115Hp
| Brand: | Nissan |
| Model: | Qashqai |
| Generation: | 2007 - 2013 |
| Engine: | 1.6i 115Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 156Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 125Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 171Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 9% |
Data sheet
| Engine Code: | HR16DE |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 78,0 X 83,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.70 : 1 |
| Ecu Model: | Hitachi SH705822N |
| Tools: | Dimsport New Trasdata- PCM-Flash- |