Waiting for indexing
Oldsmobile Bravada 4.2i - 270Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
270Hp
Modified
290Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
373Nm
Modified
400Nm
Difference
27Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
7%
Oldsmobile Bravada 4.2i - 270Hp
| Brand: | Oldsmobile |
| Model: | Bravada |
| Generation: | 2002 - 2004 |
| Engine: | 4.2i - 270Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 270Hp |
| Original torque: | 373Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 290Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 27Nm |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 7% |
Data sheet
| Engine Code: | LL8 |
| Displacement: | 4160 CC |
| Bore & Stroke: | 93,0 X 102,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |