Waiting for indexing
Opel Adam 1.4i 16v 100Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
100Hp
Modified
110Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
130Nm
Modified
145Nm
Difference
15Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
11%
Opel Adam 1.4i 16v 100Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Adam |
| Generation: | 2013 -> |
| Engine: | 1.4i 16v 100Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 100Hp |
| Original torque: | 130Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 110Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 145Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | A14XFR |
| Displacement: | 1398 CC |
| Bore & Stroke: | 73,4 X 82,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Ac Delco E83 |
| Tools: | Alientech Kess - Autotuner OBD - CMD OBD - |
| Protocols: | Obd |