Waiting for indexing
Opel Agila 1.3 CDTi 70Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
70Hp
Modified
96Hp
Difference
26Hp
Torque
Original
170Nm
Modified
240Nm
Difference
70Nm
Mod Power
37%
Mod Torque
41%
Fuel Saving
10%
Opel Agila 1.3 CDTi 70Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Agila |
| Generation: | 2003 - 2008 |
| Engine: | 1.3 CDTi 70Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 70Hp |
| Original torque: | 170Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 96Hp |
| Power difference: | 26Hp |
| Mod torque: | 240Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 37% |
| Mod Torque: | 41% |
Data sheet
| Engine Code: | D13A |
| Displacement: | 1248 CC |
| Bore & Stroke: | 69,6 X 82,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli MJD6JF |