Waiting for indexing
Opel Antara 2.0 CDTi 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
180Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
400Nm
Difference
80Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Opel Antara 2.0 CDTi 150Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Antara |
| Generation: | 2007 - 2011 |
| Engine: | 2.0 CDTi 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | B20DTH |
| Displacement: | 1991 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C39 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD BDM - CMD OBD - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- FGtech- Galetto- MPPS- |
| Protocols: | Obd |