Waiting for indexing
Opel Astra 1.8i 16v 115Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
125Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
170Nm
Modified
185Nm
Difference
15Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
8%
Opel Astra 1.8i 16v 115Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Astra |
| Generation: | (G) - 1998 - 2004 |
| Engine: | 1.8i 16v 115Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 170Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 125Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 185Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 8% |
Data sheet
| Engine Code: | X18XE1 |
| Displacement: | 1796 CC |
| Bore & Stroke: | 80,5 X 88,2 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SIMTEC 70 / Siemens/Continental SIMTEC 71 |