Waiting for indexing
Opel Astra 2.0i 16v OPC 160Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
160Hp
Modified
170Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
188Nm
Modified
203Nm
Difference
15Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
7%
Opel Astra 2.0i 16v OPC 160Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Astra |
| Generation: | (G) - 1998 - 2004 |
| Engine: | 2.0i 16v OPC 160Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 160Hp |
| Original torque: | 188Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 170Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 203Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 7% |
Data sheet
| Engine Code: | X20XEV |
| Displacement: | 1998 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 86,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.80 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SIMTEC 70 |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |