Waiting for indexing
Opel Astra 1.3 CDTi 95Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
95Hp
Modified
115Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
190Nm
Modified
240Nm
Difference
50Nm
Mod Power
21%
Mod Torque
26%
Fuel Saving
10%
Opel Astra 1.3 CDTi 95Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Astra |
| Generation: | (J) - 2009 - 2015 |
| Engine: | 1.3 CDTi 95Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 95Hp |
| Original torque: | 190Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 115Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 240Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 21% |
| Mod Torque: | 26% |
Data sheet
| Engine Code: | A13DTE |
| Displacement: | 1248 CC |
| Bore & Stroke: | 69,6 X 82,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.80 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C19 / Bosch EDC17C59 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bench - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |