Waiting for indexing
Opel Astra 1.6 CDTi 110Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
140Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
350Nm
Difference
50Nm
Mod Power
27%
Mod Torque
16%
Fuel Saving
10%
Opel Astra 1.6 CDTi 110Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Astra |
| Generation: | (J) - 2009 - 2015 |
| Engine: | 1.6 CDTi 110Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 350Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 27% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Engine Code: | B16DTH |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,7 X 80,1 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Delco E98 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |