Waiting for indexing
Opel Astra 1.4 Turbo 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
180Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
245Nm
Modified
290Nm
Difference
45Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
18%
Opel Astra 1.4 Turbo 150Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Astra |
| Generation: | (K) - 2015 - 2018 |
| Engine: | 1.4 Turbo 150Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 245Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 290Nm |
| Torque difference: | 45Nm |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | A14NET |
| Displacement: | 1398 CC |
| Bore & Stroke: | 74,0 X 81,3 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Ac Delco E80 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- Hptuners- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd |