Waiting for indexing
Opel Astra 1.6 Turbo 200Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
200Hp
Modified
225Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
360Nm
Difference
60Nm
Mod Power
12%
Mod Torque
20%
Opel Astra 1.6 Turbo 200Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Astra |
| Generation: | (K) - 2015 - 2018 |
| Engine: | 1.6 Turbo 200Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 200Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 225Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 360Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Mod Power: | 12% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | Z16LET |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,0 X 81,5 mm |
| Compression Ratio: | 9.50 : 1 |
| Ecu Model: | Delco E80 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |