Waiting for indexing
Opel Combo 1.7 CDTi 100Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
100Hp
Modified
135Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
305Nm
Difference
65Nm
Mod Power
35%
Mod Torque
27%
Fuel Saving
10%
Opel Combo 1.7 CDTi 100Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Combo |
| Generation: | (C) - 2001 - 2011 |
| Engine: | 1.7 CDTi 100Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 100Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 135Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 305Nm |
| Torque difference: | 65Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 35% |
| Mod Torque: | 27% |
Data sheet
| Engine Code: | Z17DTL |
| Displacement: | 1686 CC |
| Bore & Stroke: | 79,0 X 86,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.40 : 1 |
| Ecu Model: | Denso DEC30 |
| Tools: | Alientech Kess - FGtech- |