Waiting for indexing
Opel Corsa 1.2i 16v 80Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
80Hp
Modified
88Hp
Difference
8Hp
Torque
Original
110Nm
Modified
120Nm
Difference
10Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
9%
Opel Corsa 1.2i 16v 80Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Corsa |
| Generation: | (C) - 2000 - 2006 |
| Engine: | 1.2i 16v 80Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 80Hp |
| Original torque: | 110Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 88Hp |
| Power difference: | 8Hp |
| Mod torque: | 120Nm |
| Torque difference: | 10Nm |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 9% |
Data sheet
| Engine Code: | Z12XEP |
| Displacement: | 1199 CC |
| Bore & Stroke: | 72,5 X 72,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.10 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.6.2 |
| Tools: | Dimsport Genius- |