Waiting for indexing
Opel Corsa 1.7 DTI 75Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
75Hp
Modified
95Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
165Nm
Modified
215Nm
Difference
50Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
30%
Fuel Saving
10%
Opel Corsa 1.7 DTI 75Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Corsa |
| Generation: | (C) - 2000 - 2006 |
| Engine: | 1.7 DTI 75Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 75Hp |
| Original torque: | 165Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 95Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 215Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 30% |
Data sheet
| Engine Code: | Y17DT |
| Displacement: | 1686 CC |
| Bore & Stroke: | 79,0 X 86,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Delphi DTI17 |
| Tools: | Alientech Kess - FGtech- MPPS- |