Waiting for indexing
Opel Corsa 1.3 CDTI 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
110Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
200Nm
Modified
250Nm
Difference
50Nm
Mod Power
22%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Opel Corsa 1.3 CDTI 90Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Corsa |
| Generation: | (D) - 2006 - 2015 |
| Engine: | 1.3 CDTI 90Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 200Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 110Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 250Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 22% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | Z13DTH |
| Displacement: | 1248 CC |
| Bore & Stroke: | 69,6 X 82,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli MJD602.M1 / Marelli MJD603.S3 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- Galetto- Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |