Waiting for indexing
Opel Corsa 1.4i 16v 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
100Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
125Nm
Modified
140Nm
Difference
15Nm
Mod Power
11%
Mod Torque
12%
Opel Corsa 1.4i 16v 90Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Corsa |
| Generation: | (D) - 2006 - 2015 |
| Engine: | 1.4i 16v 90Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 125Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 100Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 140Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 11% |
| Mod Torque: | 12% |
Data sheet
| Engine Code: | Z14XEP |
| Displacement: | 1364 CC |
| Bore & Stroke: | 73,4 X 80,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.6.2 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- |