Waiting for indexing
Opel Corsa OPC - 1.6 Turbo - 192Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
192Hp
Modified
215Hp
Difference
23Hp
Torque
Original
230Nm
Modified
300Nm
Difference
70Nm
Mod Power
11%
Mod Torque
30%
Opel Corsa OPC - 1.6 Turbo - 192Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Corsa |
| Generation: | (D) - 2006 - 2015 |
| Engine: | OPC - 1.6 Turbo - 192Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 192Hp |
| Original torque: | 230Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 215Hp |
| Power difference: | 23Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Mod Power: | 11% |
| Mod Torque: | 30% |
Data sheet
| Engine Code: | Z16LER |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,0 X 81,5 mm |
| Compression Ratio: | 8.80 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.6.3 / Bosch ME7.6.4 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- MPPS- |