Waiting for indexing
Opel Corsa 1.6 T OPC 207Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
207Hp
Modified
220Hp
Difference
13Hp
Torque
Original
245Nm
Modified
340Nm
Difference
95Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
38%
Opel Corsa 1.6 T OPC 207Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Corsa |
| Generation: | (E) - 2015 - 2019 |
| Engine: | 1.6 T OPC 207Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 207Hp |
| Original torque: | 245Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 220Hp |
| Power difference: | 13Hp |
| Mod torque: | 340Nm |
| Torque difference: | 95Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 38% |
Data sheet
| Engine Code: | B16LER |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,0 X 81,5 mm |
| Compression Ratio: | 8.80 : 1 |
| Ecu Model: | Ac Delco E83 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- |
| Protocols: | Obd |