Waiting for indexing
Opel Frontera 2.2 DTI 115Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
140Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
260Nm
Modified
330Nm
Difference
70Nm
Mod Power
21%
Mod Torque
26%
Fuel Saving
10%
Opel Frontera 2.2 DTI 115Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Frontera |
| Generation: | All |
| Engine: | 2.2 DTI 115Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 260Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 330Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 21% |
| Mod Torque: | 26% |
Data sheet
| Engine Code: | Z22DTH |
| Displacement: | 2171 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 98,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15M |
| Tools: | Eprom programmer- FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd |