Waiting for indexing
Opel Insignia 1.6i 115Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
125Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
155Nm
Modified
175Nm
Difference
20Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
12%
Opel Insignia 1.6i 115Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Insignia |
| Generation: | 2008 - 2013 |
| Engine: | 1.6i 115Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 155Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 125Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 175Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 12% |
Data sheet
| Engine Code: | A16XER |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,0 X 81,5 mm |
| Compression Ratio: | 10.80 : 1 |
| Ecu Model: | Delco E83 |