Waiting for indexing
Opel Insignia 1.6 Turbo 170Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
170Hp
Modified
190Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
260Nm
Modified
300Nm
Difference
40Nm
Mod Power
11%
Mod Torque
15%
Opel Insignia 1.6 Turbo 170Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Insignia |
| Generation: | 2015 - 2017 |
| Engine: | 1.6 Turbo 170Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 170Hp |
| Original torque: | 260Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Mod Power: | 11% |
| Mod Torque: | 15% |
Data sheet
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,0 X 81,5 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |