Waiting for indexing
Opel Meriva OPC - 1.6 Turbo - 180Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
180Hp
Modified
210Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
230Nm
Modified
300Nm
Difference
70Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
30%
Opel Meriva OPC - 1.6 Turbo - 180Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Meriva |
| Generation: | (A) - 2003 - 2010 |
| Engine: | OPC - 1.6 Turbo - 180Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 180Hp |
| Original torque: | 230Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 210Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 30% |
Data sheet
| Engine Code: | Z16LET |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,0 X 81,5 mm |
| Compression Ratio: | 9.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.6.2 |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |