Waiting for indexing
Opel Meriva 1.4 Turbo 120Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
160Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
175Nm
Modified
250Nm
Difference
75Nm
Mod Power
33%
Mod Torque
42%
Opel Meriva 1.4 Turbo 120Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Meriva |
| Generation: | (B) - 2014 -> |
| Engine: | 1.4 Turbo 120Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 175Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 160Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 250Nm |
| Torque difference: | 75Nm |
| Mod Power: | 33% |
| Mod Torque: | 42% |
Data sheet
| Engine Code: | A14NET |
| Displacement: | 1364 CC |
| Bore & Stroke: | 72,5 X 82,6 mm |
| Compression Ratio: | 9.50 : 1 |
| Ecu Model: | Ac Delco E83 / Delco E78 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech Powergate - Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport Genius- Magic Motorsport Bench / Flex - |
| Protocols: | Obd - Bench |