Waiting for indexing
Opel Meriva 1.7 CDTi 110Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
160Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
280Nm
Modified
350Nm
Difference
70Nm
Mod Power
45%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Opel Meriva 1.7 CDTi 110Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Meriva |
| Generation: | (B) - 2014 -> |
| Engine: | 1.7 CDTi 110Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 280Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 160Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 350Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 45% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | Z17DTH |
| Displacement: | 1686 CC |
| Bore & Stroke: | 79,0 X 86,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Ac Delco E87 |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd |