Waiting for indexing
Opel Movano 2.3 CDTi 146Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
146Hp
Modified
180Hp
Difference
34Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
430Nm
Difference
80Nm
Mod Power
23%
Mod Torque
22%
Fuel Saving
10%
Opel Movano 2.3 CDTi 146Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Movano |
| Generation: | (B) - 2010 - 2014 |
| Engine: | 2.3 CDTi 146Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 146Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 34Hp |
| Mod torque: | 430Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 23% |
| Mod Torque: | 22% |
Data sheet
| Engine Code: | M9T |
| Displacement: | 2298 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 101,3 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C42 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD CMD Bench - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - |