Waiting for indexing
Opel Omega 2.5 DTI 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
175Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
350Nm
Difference
50Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
16%
Fuel Saving
10%
Opel Omega 2.5 DTI 150Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Omega |
| Generation: | (B) 1997 - 2003 |
| Engine: | 2.5 DTI 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 175Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 350Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Engine Code: | Y25DT |
| Displacement: | 2498 CC |
| Bore & Stroke: | 80,0 X 82,8 mm |
| Compression Ratio: | 17.50 : 1 |
| Tools: | Eprom programmer- |