Waiting for indexing
Opel Signum 2.2i 16v 155Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
155Hp
Modified
165Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
220Nm
Modified
235Nm
Difference
15Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
6%
Opel Signum 2.2i 16v 155Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Signum |
| Generation: | 2003 - 2008 |
| Engine: | 2.2i 16v 155Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 155Hp |
| Original torque: | 220Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 165Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 235Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 6% |
Data sheet
| Engine Code: | Z22YH |
| Displacement: | 2198 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 94,6 mm |
| Compression Ratio: | 12.00 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SIMTEC 81.1 |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |