Waiting for indexing
Opel Vectra 1.8i 16v 140Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
140Hp
Modified
150Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
175Nm
Modified
190Nm
Difference
15Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
8%
Opel Vectra 1.8i 16v 140Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Vectra |
| Generation: | (C) - 2002 - 2009 |
| Engine: | 1.8i 16v 140Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 140Hp |
| Original torque: | 175Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 150Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 190Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 8% |
Data sheet
| Engine Code: | Z18XER |
| Displacement: | 1796 CC |
| Bore & Stroke: | 80,5 X 88,2 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SIMTEC 71.6 / Siemens/Continental SIMTEC 75.1 |
| Tools: | Alientech Kess - Dimsport Genius- |