Waiting for indexing
Opel Vectra 3.0 CDTi 177Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
177Hp
Modified
202Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
370Nm
Modified
430Nm
Difference
60Nm
Mod Power
14%
Mod Torque
16%
Fuel Saving
10%
Opel Vectra 3.0 CDTi 177Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Vectra |
| Generation: | (C) - 2002 - 2009 |
| Engine: | 3.0 CDTi 177Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 177Hp |
| Original torque: | 370Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 202Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 430Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 14% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Engine Code: | Z30DT |
| Displacement: | 2958 CC |
| Bore & Stroke: | 87,5 X 82,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Denso D0100 |
| Tools: | Alientech Kess - Eprom programmer- |