Waiting for indexing
Opel Vivaro 2.0 CDTi 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
145Hp
Difference
55Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
350Nm
Difference
110Nm
Mod Power
61%
Mod Torque
45%
Fuel Saving
10%
Opel Vivaro 2.0 CDTi 90Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Vivaro |
| Generation: | 2001 - 2014 |
| Engine: | 2.0 CDTi 90Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 145Hp |
| Power difference: | 55Hp |
| Mod torque: | 350Nm |
| Torque difference: | 110Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 61% |
| Mod Torque: | 45% |
Data sheet
| Engine Code: | M9R |
| Displacement: | 1995 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 90,4 mm |
| Compression Ratio: | 16.05 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16CP33 / Bosch EDC17C11 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD BDM - CMD CMD Bench - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- Galetto- Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |
| Protocols: | Obd |