Waiting for indexing
Opel Vivaro 1.6 CDTi 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
135Hp
Difference
45Hp
Torque
Original
260Nm
Modified
350Nm
Difference
90Nm
Mod Power
50%
Mod Torque
34%
Fuel Saving
10%
Opel Vivaro 1.6 CDTi 90Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Vivaro |
| Generation: | 2014 - 2016 |
| Engine: | 1.6 CDTi 90Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 260Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 135Hp |
| Power difference: | 45Hp |
| Mod torque: | 350Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 50% |
| Mod Torque: | 34% |
Data sheet
| Engine Code: | R9M A4 |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 80,0 X 79,5 mm |
| Compression Ratio: | 15.40 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C11 / Bosch EDC17C42 / Bosch EDC17C84 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |