Waiting for indexing
Opel Vivaro 1.6 CDTI BiTurbo - 145Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
145Hp
Modified
160Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
340Nm
Modified
380Nm
Difference
40Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
11%
Fuel Saving
10%
Opel Vivaro 1.6 CDTI BiTurbo - 145Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Vivaro |
| Generation: | 2014 - 2016 |
| Engine: | 1.6 CDTI BiTurbo - 145Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 145Hp |
| Original torque: | 340Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 160Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 380Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | R9M D4 |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 80,0 X 79,5 mm |
| Compression Ratio: | 15.40 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C42 / Bosch EDC17C84 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |