Waiting for indexing
Opel Zafira 1.6i 16v 100Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
100Hp
Modified
110Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
150Nm
Modified
165Nm
Difference
15Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
10%
Opel Zafira 1.6i 16v 100Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Zafira |
| Generation: | (A) - 1999 - 2005 |
| Engine: | 1.6i 16v 100Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 100Hp |
| Original torque: | 150Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 110Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 165Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | X16XEL |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,0 X 81,5 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Delco Multec S (F) |
| Tools: | Alientech Kess - FGtech- |